DDGS z kukurydzy – tania pasza energetyczna dla bydła opasowego!
Suszony wywar kukurydziany jest to produkt uboczny przemysłu spirytusowego, który wyróżnia się wysoką zawartością energii, dlatego jest niezastąpionym składnikiem mieszanek treściwych dla zwierząt hodowlanych. Przeczytaj poniższy artykuł i sprawdź, czym charakteryzuje się DDGS z kukurydzy i dlaczego może być alternatywą dla makuchu rzepakowego, młóta suszonego ,śruty sojowej lub śruty poekstrakcyjnej!
DDGS kukurydziany – co to jest i jakie ma wartości odżywcze?
DDGS jest to nazwa z języka angielskiego. Polski odpowiednik to:
- podestylacyjny suszony wywar kukurydziany
- suszony wywar z kukurydzy
Tak jak było powiedziane to powyżej, jest to produkt uboczny przemysłu spirytusowego, powstały w wyniku produkcji bioetanolu lub alkoholu etylowego. DDGS może powstać również z
- pszenicy
- jęczmienia
- pszenżyta
- mieszanka pszenno-kukurydziana
Mimo sezonowości zbóż, surowiec ten jest do kupienia przez cały rok.
Wartość pokarmowa DDGS z kukurydzy
DDGS z kukurydzy ma dużą zawartość wapnia, fosforu i siarki. Białko nierozkładalne w żwaczu stanowi około 55% białka ogólnego. Dzięki dużej zawartości tłuszczów jest to najlepsza pasza energetyczna dla bydła opasowego! Oprócz powyższych składników DDGS kukurydziany zawiera również metioninę i lizynę. Ze względu na odmienne warunki uprawy a także różne odmiany roślin, zawartość białka w konkretnym produkcie DDGS może różnić się na poziomie 3%. Nie jest to na tyle duża zmienność, aby wybierać jakiś konkretny produkt DDGS i używać paszy tylko jednego producenta. Suszony wywar gorzelniany z kukurydzy ma barwę intensywną żółtą w przeciwieństwie do DDGS pszennego, który wyróżnia się kolorem jasnobeżowym. DDGS może konkurować z rzepakiem lub soją, ponieważ zawiera łatwo przyswajalne białko, dobre proporcje tłuszczu oraz korzystny skład aminokwasowy (lizyna: aminokwas białkowy).
Ryzyko zakażenia Mytotoksynami – czy to możliwe?
Dzięki standaryzacji produkcji technologicznych oraz wysokim normom, którym musi odpowiadać pasza, zanieczyszczenie mytotoksynami jest na minimalnym poziomie lub nie występuje w ogóle. Jeśli chodzi o DDGS dobrej jakości obowiązujące w danym momencie normy można sprawdzić na stronie Unii Europejskiej. Należy tutaj zaznaczyć, że standardy europejskie są znacznie bardziej restrykcyjne niż na przykład amerykańskie. Oznacza to, że polski DDGS jest wysokiej jakości, bezpieczną paszą, która znajduje uznanie także poza granicami kraju.
Skarmianie i magazynowanie oraz korzyści dla Hodowców
DDGS kukurydziany tak jak było to już wspomniane jest paszą energetyczną i stanowi świetny pokarm dla bydła opasowego, a także krów wysokomlecznych. Jego ogromną zaletą jest cena, która nie podlega jakimś szczególnym wahaniom tak jak na przykład soja. DDGS może być traktowany jako typowa pasza energetyczna białkowa. Dobrze się wchłania, zarówno w jelicie, jak i w żwaczach (powolna fermentacja). Surowiec ten ma sypką formę pelletu lub płatków i bez problemu można go magazynować i przechowywać. Nie stanowi także kłopotów podczas skarmiania zwierząt. Wyróżnia się smakowitością i daje dobre efekty w postaci końcowych produktów hodowli – mleko o obniżonym poziomie mocznika i prawidłowej tłustości oraz smaczne mięso.
Najnowsze komentarze